"

První dojmy z Konference dračích lodí 2019 ČSDL – ČSK

13. 03. 2019 , aktualizace: 15. 03. 2019 Sdílej na Dragonboatsport.cz

V sobotu 9. 3. 2019 se v Brně konala Konference sportovního odvětví dračí lodě ČR 2019, kterou připravil Český svaz dračích lodí s podporou Českého svazu kanoistiky.

Na konferenci jsem se osobně velmi těšil. Především proto, že mě jako Dragona zajímalo, kam se bude dračí sport v dalších letech ubírat. Navíc místopředseda ČSDL Petr Štěrba na Halovém poháru v Brně pozval všechny jeho účastníky také na přednášku Víta Schlesingera – vyhledávaného odborníka na komplexní přípravu vrcholových sportovců. Toto zpestření programu letošní konference již dopředu naznačovalo, že… ale nebudu předbíhat. Program tedy sliboval dračákům hodně. A výsledek?

V úvodu všechny přivítali úřadující předseda ČSDL Martin Konečný společně s jeho místopředsedou a také zakladatelem ČSDL Petrem Štěrbou. Přítomným v sále představili potřebné oficiality a celý program včetně speciálního hosta Víta Schlesingera. Kdo si přivstal a nenechal si přednášku utéct, ten jistě nelitoval.

S Vítem Schlesingerem nejen o mentální přípravě sportovců

Vít Schlesinger je totiž zastáncem a propagátorem tzv. SPORT-HACKINGU, tedy celostního přístupu jako nejefektivnější práce s vrcholovými sportovci. Ve své, téměř tříhodinové prezentaci, dával do souvislostí oblasti TRÉNINKU, REGENERACE, MENTÁLNÍ PŘÍPRAVY a STRAVY. Vysvětloval především to, jak všechny oblasti se sebou souvisí a jak je pro sportovní výkon důležité využívat jejich celý potenciál.

Jaký je lidský potenciál a co z toho pramení pro Dragony

A onen POTENCIÁL každého Dragona, každého člověka, byl dalším z užitečných a motivujících témat v rámci osobního rozvoje. Je lidský potenciál, pokud pomineme pro tuto odpověď fyzikální zákony, omezený, či neomezený? A pokud uvěříme, že je neomezený, co jej vlastně omezuje? A můžeme s tím nějak pracovat?

Dobrá zpráva podle Víta je: Že můžeme! A pokud chceme něčeho ve sportu, v životě či práci dosáhnout, pak dokonce musíme. Vít nám dal pár z praxe osvědčených tipů do sportu i do života, jak onen potenciál v sobě probudit. Protože, jak sám řekl: Je jedno, zda jste nadšenec – hobby sportovec, profesionál či světová hvězda daného sportu – principy, které fungují, a to, jak na věci pohlížíme, jak o nich přemýšlíme, a jaký to má v důsledku dopad na náš sportovní výkon (pokud zůstaneme u sportu), jsou vždy stejné.

...a zase ta komunikace

Sympatické na Vítově prezentaci pro mne bylo také to, že jen neprezentoval to, co má na sobě a svých klientech odzkoušené, ale že zapojoval do diskuze i všechny přítomné. Společně s Vítem jsme například definovali tři základní okruhy, které především ty, jež vedou posádky dračích lodí, zajímalo nejvíce – vše se točilo kolem správně nastavených cílů, přirozené motivaci a především – znovu opakuji – především kolem správné komunikace.

 „Víte, co je nejhorší forma komunikace? A to nejenom v týmu, v posádce? „Nejhorší forma komunikace je NEKOMUNIKACE,“ zdůraznil Vít Schlesinger.

Mysleme na to, ať jsme řadový člen týmu, kapitán či trenér. Berme komunikaci jako základ dobře a dlouhodobě fungujícího týmu, kde každý jeho člen má své místo, zná svoji hodnotu a důležitost. Kde kapitán i trenér znají svoji vizi a jejich cíle jsou v souladu s cíli celé dračí posádky… tedy nejen těch, kteří jsou slyšet nejvíce, protože se od přírody umí lépe prosadit, ale opravdu celé posádky. To je u týmových sportů, a ten náš je z nich ten nejtýmovější, to je naprosto zásadní pro dosažení jakéhokoliv cíle, pro naplnění jakékoliv vize.

O tom, jak je důležité vědět „PROČ“

Vít Schlesinger a Roman VágnerVěřím, že témat, momentů a zajímavých postřehů bylo pro přítomné v sálu nespočet. Kdo si přivstal, nebo i ten, kdo přicházel na konferenci v průběhu přednášky Víta Schlesingera, si během těch tří hodin jistě něco uvědomil. Něco, co ho i celý tým může zase o kousek posunout dál. A mohlo to být třeba to, že člověk si může stanovit různé cíle, může mít různé vize, ale že rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem v závodu či životě stojí na tom, že VÍM, PROČ TO CHCI.

Ti nejlepší sportovci napříč všemi sporty tohle vědí.

A pokud děláme týmový sport, pak každý jedinec v týmu musí mít v sobě jasně definované to, co je jeho motivací, a ta pak musí být v souladu s motivací celé posádky. Jen tak lze efektivně dosáhnout vytyčených cílů.

Vít Schlesinger celou svoji přednášku zakončil tím, že představil tajemství úspěchu nejlepších světových trenérů.

No, bylo toho hodně a bylo to výživné. Pokud jste nemohli dorazit na první část letošní konference, pak můžete navštívit www.vit-schlesinger.cz.

Po přestávce se pokračovalo jen a pouze v tématech dračího sportu. Na druhou polovinu konference se dostavilo již slušné zastoupení reprezentantů dračího sportu i jednotlivých posádek. Všichni byli zvědaví na to, jaké novinky i budoucnost dračího sportu představí zástupci ČSDL.

Slova se ujal stávající místopředseda ČSDL Petr Štěrba. Nejdříve shrnul dračí sezonu 2018. V úvodu se předávaly ocenění pořadatelům závodů dračích lodí za nejprofesionálněji připravené závodní tratě dle dosaženého koeficientu.

Poté následovalo vyhlášení nejlepších klubových posádek ČR napříč všemi soutěžemi, kategoriemi a disciplínami v sezoně 2018.

Celonárodní žebříček ČSK DL
najdete ZDE

Dále byli představeni noví držitelé certifikátů trenérských licencí i nových průkazů „Vůdce malého plavidla“, který musí mít každý kormidelník dračí lodi účastnící se profesionálně organizovaných závodů.

DRAGON RACE 2019

Petr Štěrba po těchto vyhlášeních představil nový seriál závodů DRAGON RACE 2019. DRAGON RACE 2019 bude prvním oficiálním seriálem závodů dračích lodí jen a pouze pro Dragony – tedy závodů, kterých se nebudou moci účastnit registrovaní rychlostní kanoisti. Což vnímám jako krok, který začíná naplňovat další z cílů vize ČSDL v rámci vývoje a budoucnosti dračího sportu u nás.

Sám Petr Štěrba toto potvrdil, když řekl „Jeden z hlavních cílů svazu je maximálně otevřít a zpřístupnit dračí sport veřejnosti, včetně vybudování základny pro děti a mládež. Záměrem ČSDL je vytvořit jasná pravidla a dostat dračí lodě jako samostatnou jednotku mezi oficiální struktury sportu v ČR.

Ono to dává obrovský smysl – vytvořit jasná pravidla pro Dragony i rychlostní kanoisty účastnící se závodů dračích lodí. Dračí sport u nás nemá vybudovanou klasickou mládežnickou základnu a opravdoví Dragoni se doposud rekrutovali z řad amatérských nadšenců, které dračí lodě chytli natolik, že posádky začali pravidelně trénovat a více či méně se účastnit dračích závodů napříč celou republikou. Oproti nim rychlostní kanoisti a další vrcholoví vodáci, kteří vyrostli na vodě a učili se vnímat vodu na pádle již od dětských let, prostě mají a vždy budou mít před ryze amatérskými Dragony náskok. Je to, jako byste si ve 20 letech najali tenisového trenéra a pak chtěli pravidelně porážet na tenisových turnajích tenisty, kteří stáli na kurtu od 5 let. Zkuste to – budete vědět, o čem mluvím 😉

Dle mého názoru jsou jasná a všemi respektovaná pravidla jedním ze zásadních pilířů naplnění vize ČSDL. Tím druhým pak maximální transparentnost svazu a jeho aktivit.

Výsledky Valné hromady ČSDL 2019

Na tato důležitá témata navázal program letošní konference Valnou hromadou a volbou nového předsedy ČSDL, místopředsedů a členů kontrolního výboru.

Novým předsedou byl zvolen Ing. Michal Konvalina, jeden ze zakladatelů spolku Dračí lodě Brno a stávající člen posádky AZUMA Dragons. Za jeho zkušenosti i praxi v rámci dračích lodí mluví také jeho role jednatele společnosti TORRSEN SPORTS, která aktuálně vlastní největší flotilu dračích lodí na Moravě a zároveň je největším pořadatelem závodů dračích lodí v ČR. Pozici místopředsedy obhájil Petr Štěrba. Členové Výboru a Kontrolní komise byli voleni takto:

Členové výboru:

  • Lucie Kotoučová
  • Marek Knejzlík
  • Martin Konečný
  • Michal Osička
  • Jiří Přikryl

Členové Kontrolní komise:

  • Šárka Dohnalová
  • Vendula Nečasová
  • Svatava Hakenová

Závěr Valné hromady i celé konference se nesl v duchu spokojených slov Petra Štěrby:

„Je skvělé, že se podařilo lidi, kteří pro dračí lodě žijí a „denně“ pro ně pracují, oficiálně zapojit do svazu. Je to takové naplnění svazové myšlenky. Ani není potřeba, aby dělali najednou něco jiného. Ale teď můžeme všechny kroky koordinovat na společném „díle“ dračích lodí, které jsou pro všechny.

Bylo to opravdu výživné sobotní dopoledne… a když tak o tom všem přemýšlím, i s odstupem pár dnů, napadá mě vlastně jediné: Že se na tu novou sezonu asi těším zase o něco víc!

Tak dračímu sportu ze srdce zdar!

Jménem redakce časopisu DragonBoatSport.cz
Roman Vágner


Jinde na Dragonboatsport.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI