Ohlédnutí za 13. ročníkem Brněnského festivalu dračích lodí

11. 06. 2018 , aktualizace: 18. 06. 2018 Sdílej na Dragonboatsport.cz

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA:
13. ročník Brněnského festivalu dračích lodí

O víkendu 9. – 10. 6. 2018 proběhl na brněnské přehradě 13. ročník Brněnského festivalu dračích lodí. Na největší brněnský závod dračích lodí dorazilo do areálu Lodních sportů Brna nakonec 66 posádek z celé České republiky i ze Slovenska!

Velké dračí lodě a večer ohňostroj

V sobotu rozvířily vody brněnské přehrady velké dračí lodě, které se utkaly na tratích 200 m, 1 Km a 2 km. V kategorii FUN byla na 200 m nejrychlejší Zdravá výživa a 2. místo obsadili Pepci námořníci – na 1 km si pořadí prohodily. Nejrychlejší ženy byly ty z posádky ONV/BRNO Women, které si zlato nenechaly vzít na 200 m ani na 1 km. Skvělé výkony podávala v Brně dvakrát zlatá firemní posádka Turbodraků SIEMENS.

Rozehřátá přehrada i návštěvníci si mohli užívat také prestižní závody sportovních posádek v kategoriích SPORT – v posádce musí být minimálně 6 pádlujících žen – a v nejvýše bodované kategorii Český pohár České asociace dračích lodí – tyto supersportovní týmy již dle mezinárodních regulí musí mít v lodí minimálně 10 pádlujících žen. Posádky Českého poháru se utkaly v závodě na 2 km – zde zvítězila posádka ONV-BOX, na 2. místě skončil Dragonclub Brno a 3. místo vybojoval tým RK Dragons Jablonec

Nejlepší formu si do Brna dovezli Draci EFG, kteří v kategorii SPORT získali dvakrát zlato. Největší bitvy na obou tratích sváděli s dvakrát stříbrnou slovenskou posádkou Dračia légia.

Po sportovně výživné sobotě si mohli závodníci i návštěvníci festivalu užívat brněnské ohňostroje IGNIS BRUNENSIS přímo z areálu místní loděnice. Závodníky však nečekalo žádné dlouhé ponocování, protože se mnozí z nich v neděli již v 8:30 postavili na start malých dračích lodí, kterých se dračí festival přihlásilo rovných 44!

Neděle a 44 posádek malých dračích lodí

44 posádek soupeřilo o body do Grand Prix  a Národního poháru bodovaného Českou asociací dračích lodí a také letošní novinky Českého svazu dračích lodí EFG Cupu.

A zas to byl mazec!

V konkurenci 11 ryze ženských posádek byly na 200 m i 1 km nejrychlejší závodnice RK Dragons Jablonec Women. Kategorii OPEN ovládli bezpečně borci z ONV-BOX 40+, kteří dokázali potvrdit rčení „čím starší, tím lepší… zde platilo rychlejší“.

Zlato v MIXECH putovalo na 200 m do Dragonclubu Brno a na 1 km do Jablonce, tedy pro RK Dragons Jablonec.

Nejlepší FUN posádkou na 200 m i 1 Km byla letos v Brně Noemova Archa.  V neděli na malých dračích lodích ovládli kategorii FIREM stále lepšící se

W&H Fighters. Ti za sebou nechali sobotní firemní šampióny z dvacítek Turbodraky SIEMENS.

A jaký byl 13. Brněnský festival dračích lodí z pohledu posádek?

Velký dík patřil nejen celému Torrsen Teamu, ale především jejich hlavnímu startérovi, zkušenému vodákovi a účastníku závodů dračích lodí Ottovi Holánkovi. Ten tentokrát vzal na sebe zodpovědnost startéra a zhostil se jí na výbornou.

„Oťas byl skvělej! Pomáhal nám po celou dobu na startu, abychom mohli následně podat co nejlepší výkon. Dle mého názoru – byl Oťas nejlepší startér za poslední dvě sezóny!“ řekla Jana Nešporová, trenérka a dvorní kormidelnice Dragonclubu Brno.

Taková slova mají jistě mezi sportovními posádkami váhu, protože brněnský Dragonclub je v současnosti nejúspěšnější brněnskou posádkou a je pravidelným účastníkem nejvýše bodovaných závodů Českého poháru, které organizuje ČADL.

Rozhovor s Ottou "Oťasem" Holánkem si můžete přečíst ZDE.

… a z pohledu organizátorů?

„Chtěl bych poděkovat všem týmům, za profesionální přístup k závodům po oba dva dny! Poděkování také patří také celému realizačnímu týmu, kromě práce hlavního startéra musím vyzdvihnout také výbornou práci naší časomíry, která po celý víkend nedala, v tom dobrém slova smyslu, prostor posádkám k protestům,“ řekl po závodech ředitel závodu Michal Osička ze společnosti TORRSEN SPORTS, která 13. ročník Brněnského festivalu dračích lodí připravila.

Moderátor na závěr poděkoval všem partnerům festivalu. Poděkoval také kormidelníkům, kteří po oba dva dny, na sluníčku i v dešti, kormidlovali velké i malé dračí lodě a přidal také ocenění práce brigádníků z Fanklubu HC Kometa Brno, kteří se postarali o to, aby zázemí celého sportovního servisu závodů opět splnil vysoké standardy závodů oragnizovaných splečností TORRSEN SPORTS.