"

Ohlédnutí za závodem Brněnský festival dračích lodí 2019

11. 06. 2019 , aktualizace: 12. 06. 2019 Sdílej na Dragonboatsport.cz

Jaký byl Brněnský festival dračích lodí 2019?

Do Brna se o víkendu 8.-9. 6. 2019 sjelo padesát posádek dračích lodí. Bojovalo se ve všech kategoriích od FUN posádek, jež byly poprvé na závodech, až po sportovní posádky, které trénují na závod i 3-4x týdně.

Sobota patřila malým dračím lodím

45 posádek soutěžilo od samého rána buď jen pro zábavu – to byli nadšenci v kategoriích FUN – nebo o body do seriálů DRAGON RACE či EFG Cup. Návštěvníci tak mohli z loděnice Lodních sportů Brno porovnávat jak jednotlivé výkonnostní kategorie, tak jízdu mužů, žen či posádek smíšených – ta je označena jako kategorie MIX a v posádce musí být minimálně 2 pádlující ženy.

Fresh Dragons si řekli o účast ve sportech

Mezi FUN posádkami byla letos tou nejlepší Fresh Dragons – ta zvítězila na 200 i 1 000 m. Kapitán při vyhlášení slíbil, že za rok bude Fresh Dragons bojovat již se sportovními posádkami!

Brněnský festival dračích lodí 2019

Mezi „sporty“ dominoval Dragonclub Brno

Mezi „sporty“, jak se říká pravidelně trénujícím posádkám, letos naprosto dominovala ve všech kategoriích domácí posádka Dragonclubu Brno. Ta potvrdila, že je aktuálně nejrychlejší i nejlépe připravenou brněnskou posádkou, a zaslouženě si ze soboty odvážela 6 zlatých trofejí. Zpestřením sportovních kategorií byla také účast ženské reprezentační posádky, která využila Brněnského festivalu jako přípravy na letošní mistrovství světa národů IDBF. To se letos koná 20.-25. 8. 2019 v Pattayi v Thajsku.

Firemní liga dračích lodí má své favority

Letos se poprvé v Brně jela Firemní liga dračích lodí, kam se přihlásilo 6 posádek v čele s papírovými favority posádkou TURBODRACI SIEMENS. A i když na 200 m TURBODRAKY potrápil tým HESTEGO – Áčko a na 1 km měli konkurenci v Thermo Fisher Scientific, své preference bezpečně potvrdili na obou tratích a aktuálně jsou v čele Firemní ligy 2019.

Brněnský festival dračích lodí 2019

Stále populárnější DRAGON RACE

Velkou pozornost má mezi sportovními posádkami, jejichž zástupci nejsou a nikdy nebyli registrovanými kanoisty, premiérový ročník závodu pod hlavičkou Českého svazu dračích lodí – DRAGON RACE. Celkem deset posádek bojovalo o další body do letošního seriálu. Skvělou formu v této kategorii potvrdili Draci z Pryglu, slovenský DRACO COR, brněnská AZUMA Dragons i Žíznivé saně. AZUMA se po Brně dostala na špici průběžného pořadí MIXŮ. Mezi ženami vedou VSJ Women. 

Brněnský festival dračích lodí 2019

Na průbežné pořadí seriálu DRAGON RACE pokračujte ZDE

 

Prý není důležité vyhrát, ale dobře u toho vypadat

Odpoledne vykouklo nad přehradou sluníčko, a to ještě posílilo dobrou festivalovou náladu. O závodníky i návštěvníky festivalu bylo dobře postaráno – jídlo, pití a pro pány navíc služby brněnského Barber Shopu Kentaur. A i tam bylo plno – barbeři Monika i Kosťa dělali, co mohli, aby potvrdili postoj k závodům svého šéfa Zdeňka Hrubého, který pozval všechny přítomné do mobilního Barber stanu se slovy, že „Není důležité vyhrát, ale dobře u toho vypadat!“ 😉

Brněnský festival dračích lodí 2019

A večer byly ohňostroje

Prostě v sobotu bylo v Brně veselo, a tak to má na pravých závodech dračích lodí vypadat. Ano… body, poháry, medaile jsou důležité, ale vždy musí zůstat v týmu pohoda a dobrá nálada, i když se zrovna na vodě nedaří. O tom dračí lodě jsou – o týmovém duchu, protože jako individualista, byť s „magickými schopnostmi“, v dračí lodi nezmůžete nic. Dračí lodě jsou nejtýmovější sport na světě, a proto zde možná více než jinde platí ono známé „co v týmu zaseješ, to také sklidíš“. Staré známé „Síla a čest“ zde platí na 100 %.

Brněnský festival dračích lodí 2019

Náročný sobotní den mnozí závodníci i hosté festivalu zakončili zhlédnutím krásného ohňostroje z produkce festivalu Ignis Brunensis.

V neděli nasedly na vodu velké dračí lodě

I když se na ranní poradu kapitánů dostavilo jen 9 posádek, bylo od rána jasné, že si to i velké dračí lodě přijely na Brněnský festival užít. Ono i devět posádek tvoří téměř 200 dragonů, a to je již pořádná parta lidí!

A zase ten Dragonclub

Ono totiž často platí, že malé dračí lodě – pro 10 pádlujících – nejsou to stejné jako velké pro 20. Je to prostě zcela jiná disciplína. Ale ani to nic neměnilo na tom, že Dragonclub Brno má letos formu jako hrom. Opět se závodilo na krátké 200metrové trati i na trati 1 000 m. Dragonclub svedl parádní souboje především s posádkou Žíznivé saně, ani ta však na skvěle jezdící domácí posádku nestačila.

Brněnský festival dračích lodí 2019

Zajímavosti z Brněnského festivalu

  • Posádce Veteránů Brno bylo na závodech v průměru 77 let!

Brněnský festival dračích lodí 2019

  • Nejvyšším drakem byl v Brně (a asi také všude jinde) kapitán Czech Beast Gymu Opava. Kolik ale měří nám neprozradil, a žádná dračica to neuhádla – byť tak mohla s kapitánem získat „večeři ve dvou“!
  • V kuloárech se rozjíždí šeptanda, že Dragonclub Brno by měl, za ten čas na kilák v neděli, dostat nějakou mastnou pokutu! Nebo by prý měli všichni aspoň slíbit, že se jim to už víckrát nestane.
  • Draci chtějí třídit odpad! Dračí lodě jsou jedna velká rodina… a té není rozhodně jedno, co s děje s naší planetou. A roztřídit plasty na závodech, by mohlo být „další dračí plus“ v rámci toho našeho bytí „tady“. 
  • Nejbohatším dragonem na světě se brzy stane malej Honzík, který vyhrál památeční dřevěné pádýlko od Veteránů Brno… páč to pádýlko bude mít jednou obrovskou cenu! 
  • Časopis DragonBoatSport.cz představil na festivalu novou kolekci triček a náramků MY BOAT, MY SPORT.

 

14. ročník Brněnského festivalu je sice minulostí, ale vzpomínky na něj zůstanou zachovány… a třeba také díky fotografiím a momentkám, které najdete v naší fotogalerii níže.


Jinde na Dragonboatsport.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI