"

Mistrovství světa klubových posádek v Szegedu očima jeho účastníků

11. 09. 2018 , aktualizace: 14. 09. 2018 Sdílej na Dragonboatsport.cz

České a slovenské posádky dračích lodí
o svých cílech, přáních, zklamáních i vítězstvích
z MS v Maďarsku 2018... a o Dragon Boatingu

17. – 22. 7. 2018 se uskutečnil v maďarském Szegedu největší dračí světový šampionát klubových posádek všech dob, kterého se zúčastnilo na 6500 dračic a draků z více než 30 zemí světa! Oslovili jsme reprezentanty českých a slovenských klubových posádek, abychom se jich zeptali na jejich dojmy a zážitky.

Na otázky odpovídali:

 • Jaroslav Mucha, kapitán posádky Oldies revival Kojetín
 • Jakub Novák, předseda klubu a člen posádky Dragonclub Brno
 • Jana Nešporová, trenérka posádky Dragonclub Brno
 • Martin Drahokoupil, člen posádky Dragonteam Nymburk
 • Alena Němcová, kapitánka posádky DB Tragédky
 • Eliška Kadlecová a Kristýna Kolářová, členky posádky DB Tragédky
 • Jiří Hudec, kapitán ŠK Dračia légia 2012 Trenčín

Mistrovství světa klubových posádek Szeged 2018 - Dragonclub Brno

Co bylo vaším největším impulsem pro účast na letošním Mistrovství světa klubových posádek?

Oldies revival Kojetín

 • Jaroslav Mucha: Szeged je dostupná destinace… ale hlavně jsme si chtěli změřit síly se svými vrstevníky ve světě.  

Dragonclub Brno

 • Jakub Novák: V prvé řadě to byla především vyjetá nominace na tento závod. V druhé řadě to byla především dostupnost v podobě vzdálenosti.
 • Jana Nešporová: Nominovali jsme se na tento závod umístěním v Ćeském poháru, to byl asi nejdůležitější impuls. Vzdálenost samozřejmě hrála roli, pro účast na MS například v Číně bychom se rozhodovali určitě obtížněji.

Dragonteam Nymburk

 • Martin Drahokoupil: Od roku 2004 jsme vynechali jen dvě MS – jedno kvůli nedostatkům financí (2006 MS v Canadě) a v roce 2016 z důvodu nevhodného termínu (závody v Austrálii se konaly v tuším v březnu) – jinak jezdíme na každé Mistrovství pořádané asociacemi IDBF nebo EDBF. A Szeged je kousek a termín standardní, tak že nic nebránilo tomu se zúčastnit…

DB Tragédky

 • Alena Němcová, Eliška Kadlecová a Kristýna Kolářová: Naším cílem bylo získání zkušeností pro holky, které s námi letos začaly pádlovat, důvod a motivace proč dále trénovat. Také rozhodovala vzdálenost a tím i pro nás snadnější finanční dostupnost. V neposlední řadě to byla určitě i zvědavost na kvalitu ostatních týmů a jejich pojetí pádlování, týmovosti.

ŠK Dračia légia 2012 Trenčín  

 • Jiří Hudec: Účasť na pretekoch bola naplánovaná v rámci nášho plánu pretekov na rok 2018. Motiváciou bola dostupnosť preteku z hľadiska miesta usporiadania, možnosť závodiť s vekovo seberovnými súpermi a samozrejme medzinárodná účasť posádok

Vaše první dojmy po příjezdu a z atmosféry kolem závodů dračích lodí v Szegedu?

Oldies revival Kojetín

 • Jaroslav Mucha: Krásné město, super podmínky pro vodácké sporty v olympijském centru, perfektní organizace a vynikající catering. 

Dragonclub Brno

 • Mistrovství světa klubových posádek Szeged 2018 - Dragonclub BrnoJakub Novák: Po příjezdu a ubytování následoval přesun na oficiální zahájení MS. Už cestou jsme čerpali příjemnou atmosféru města Szeged. Potkávali jsme další posádky v klubových dresech a všichni působili velmi příjemně, usměvavě a přátelsky. S blížícím se zahájením houstla i lidská skrumáž kolem centra. Po chvilce čekání se vydal průvod klubů a závodníků srovnaných podle zemí k břehu řeky Tisa. Kde byli postupně všechny kluby představeny komentátorem, za bouřlivého potlesku přihlížejících. Závěr zahájení zpestřilo představení maďarského akrobatického pilota Zoltána Verese, které bylo bezesporu impozantní!
 • Jana Nešporová: Maďaři umí uspořádat velkolepé dračí závody se skvělou atmosférou, o tom jsme se již opakovaně přesvědčili, celá
  organizace byla vysoce profesionální a myslím, že si nejen zahájení ale celý šampionát užily všechny posádky.

Dragonteam Nymburk

 • Martin Drahokoupil: V Szegedu jsme byli závodit již poněkolikáté, takže žádné velké překvapení. Milým překvapením však bylo velké množství účastníků, tuším že to bylo nejobsazenější MS v historii.

Mistrovství světa klubových posádek Szeged 2018 - Dragonteam NymburkMistrovství světa klubových posádek Szeged 2018 - Dragonteam Nymburk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DB Tragédky

 • Alena Němcová, Eliška Kadlecová a Kristýna Kolářová: Vedro a strašně moc lidí:)

ŠK Dračia légia 2012 Trenčín

 • Jiří Hudec: Atmosféra na pretekoch bola bola úžasná. Posádky boli priateľské, bohužiaľ našli sa i arogantní ignoranti, ktorí neboli ochotný akceptovať vymedzaný priestor pre posádky. Nepríjemnosti spôsobila v prvých dňoch i nefunkčná aplikácia s výsledkami a s tým súvisiace nedostupné informácie o štartoch. Ubytovanie zabezpečené organizátorom bolo pre nás sklamaním, opakom bolo zabezpečenie prepravy pretekárov z ubytovania na závodisko. Město Szeged je nádherné s perfektnou infraštruktúrou a atraktívnymi miestami pre turistov.

S jakými jste jeli do Maďarska cíli? A jak se je podařilo naplnit?

Oldies revival Kojetín

 • Jaroslav Mucha: Být mistry světa ve své kategorii. Nepodařilo se… byli jsme stříbrní i přes problémy ve finálním složením své posádky. Druhé místo beru s velkou pokorou, respektem a uznáním před svými soupeři.

Mistrovství světa klubových posádek Szeged 2018 – Oldies revival Kojetín

Dragonclub Brno

 • Jakub Novák: Pokud budu mluvit za sebe a mé pocity, jel jsem do Szegedu s cílem neudělat ostudu. Nakonec se očekávání nejen naplnilo, ale troufám si říci, že i mnohonásobně předčilo. Být těsně před branami malého finále na MS je kouzelné, obzvláště v tak silné konkurenci, jaká v Szegedu byla.
 • Jana Nešporová: Před odjezdem jsem měla pocit, že posádka je dobře připravená. Přestože jsem to dopředu neříkala, umístění v první polovině pole bylo tím cílem, který se nám splnil.

Dragonteam Nymburk

 • Martin Drahokoupil: Přáli jsme si získat medaili alespoň na jedné trati, což se nám bohužel nepodařilo. V závodě na 2 km to bylo hodně blízko! Bohužel kvůli neschopnosti organizátorů byl nakonec závod zcela zrušen – v poslední verzi oficiálních výsledků jsme byli na druhém místě.

DB Tragédky

 • Alena Němcová, Eliška Kadlecová a Kristýna Kolářová: Jelikož naše posádka DB Tragédky prošla v posledním roce velkou obměnou, nejely jsme do Szegedu s velkým očekáváním. Původně jsme chtěly jet velké finále aspoň na dvoustovku, ale po rozjížďkách jsme to přehodnotily na "zažít atmosféru velkých závodů". Účelem cesty ale hlavně bylo stmelení posádky. Prostě investice do budoucna :-). Chtěly jsme předvést naše maximum… myslíme, že se nám ve výsledku i povedlo. Téměř se všemi jízdami jsme byly spokojené, a to pro nás bylo v Szegedu hlavní odměnou!

Mistrovství světa klubových posádek Szeged 2018 - DB Tragedky

ŠK Dračia légia 2012 Trenčín

 • Jiří Hudec: Na preteky sme išli s cieľom dôstojne reprezentovať náš klub, město, krajinu. Dopadli sme nad očakávania a hneď v prvý deň keď sme sa stali majstrami světa sa nám to zdalo neuveriteľné. Ďalšie medaile ktoré sme získali boli pre nás už len potvrdením kvalít klubu a zvýšili našu obrovskú radosť a eufóriu. Celkovo sme získali v rôznych disciplínach jedno zlato, jedno striebro a 4 bronzové medaile.

Jak vnímáš současné postavení českého Dragon Boatingu ve světě?

Oldies revival Kojetín

 • Jaroslav Mucha: Protože se v tomto sportu pohybuji několik let, tak musím konstatovat, že jsme výrazně vyklidili medailové pozice, které Česká republika zastávala na světové úrovni. Z olympijského centra vyrýžovali cenné kovy jen senioři C, a to je dost málo. Vidím to tak, že ve výpravě ČR byla absolutní absence v juniorských kategoriích… a když nezaseješ tak ani nesklízíš. Dále si myslím že nejsou dobré vztahy mezi dragony a kanoistikou, a to je špatně, protože by z toho mohli profitovat obě strany. Tohle je však na delší debatu… snad se to zlepší.

Dragonclub Brno  

 • Jakub Novák: I přesto, že je tento sport u nás veden a provozován v podstatě jako rekreační, myslím že český Dragon Boating má dobrou úroveň a ve světě je vidět. Opět ovšem hovořím pouze z mého osobního pohledu.
 • Jana Nešporová: Zkuste se trochu podívat do celkem nedávné historie. Na MS klubových posádek jsme jako Česká republika mívali vítěze nejen v seniorských kategoriích. Pořád ještě se s námi musí počítat, ale chybí zde juniorské a vysokoškolské posádky, které by kategorii Premier plynule plnohodnotně doplňovaly.

Dragonteam Nymburk

 • Martin Drahokoupil: Lehký ústup z předních pozic v prestižních kategoriích PREMIER.

DB Tragédky

 • Alena Němcová, Eliška Kadlecová a Kristýna Kolářová: Ústup z předních pozic, asi je potřeba víc trénovat nebo co… :). Ve světě se už hodně setkáváme s poloprofesionálními nebo úplně profesionálními týmy, které mají sponzory a mohou se tak věnovat plně trénování. V České republice všichni trénujeme při práci, a pokud máte tréninky (tak jako my před světem) 4x týdně, je to docela záhul! Vnímáme, že i organizace jednotlivých závodů je ve světě na větší úrovni než u nás.

ŠK Dračia légia 2012 Trenčín

 • Jiří Hudec: Český Dragon Boating je určite v podvedomí ľudí vo svete vďaka výsledkom ktoré dosiahli české kluby a tiež vďaka podpore zo strany českej asociácie DL. Slovensko mierne zaostáva, chýba nám zázemie, ale veríme, že sa nám do budúcnosti podarí niečo zmeniť.

Co Tě první napadne, když se řekne: Dragon Boating?

Oldies revival Kojetín

 • Jaroslav Mucha: Parta, tolerance dřina a radost. 

Dragonclub Brno   

 • Jakub Novák: Přátelé, napětí, vzrušení, dřina. Do dnes se mi stává, že jsem před některými závody nervózní, jako by byly první.
 • Jana Nešporová: Je to sport, ve kterém nejvíc lidí "táhne za jeden provaz". Fotbalistů je 11, ragbistů 15? ... tady 22 lidí silou spolupracuje na výsledku. Je to úžasné.

Dragonteam Nymburk

 • Martin Drahokoupil: Sport, kterému se věnuji již 14 let s výbornou partou lidí, kteří vědí co chtějí a vědí, co proto musí udělat.

DB Tragédky

 • Alena Němcová, Eliška Kadlecová a Kristýna Kolářová: Nejtýmovější sport…se všemi plusy i mínusy, které s tím souvisí… pádlování, pitíčka a životní styl.

ŠK Dračia légia 2012 Trenčín

 • Jiří Hudec: Skvelá partia, sila, radosť z úspechu.

 Mistrovství světa klubových posádek Szeged 2018 – ŠK Dračia Legia Trenčín 2012

Tvůj nejsilnější zážitek ze Szegedu?

Oldies revival Kojetín

 • Jaroslav Mucha: Když jsme po medailovém ceremoniálu na 500 m, kde jsme se sešli na stupních vítězů dvě klubové posádky z Kojetína, marně vysvětlovali Kanaďanům, kde se vlastně ten Kojetín ­­­ – celkem slušnej – oddíl nachází.

 Mistrovství světa klubových posádek Szeged 2018 – Oldies revival Kojetín

Dragonclub Brno   

 • Jakub Novák: Každý start mezi tak silnými soupeři z celého světa byl silný zážitek. A pak samozřejmě z mého pohledu nejočekávanější závod na 2 km. Předjet posádku v závodě na MS je super zážitek
 • Jana Nešporová: Z každé trati je to něco: Na 200 m jsme postoupili do semifinále vyhranou opravnou jízdou. Čekání u výsledkové tabule a pak to zjištění že Moskva zůstala za námi... k nezaplacení. Na 500 m postup do semifinále z 2. místa v rozjížďce... wow... výborný pocit. No ale pro mě, jako kormidelníka, je samozřejmě nejdůležitější závod na 2 km – na hodně tekoucí vodě ve velké konkurenci. Celou sobotu jsem strávila na mostě pozorováním jiných posádek při průjezdu zatáčkou po proudu, abych měla v neděli jistotu, že nenajedu ani metr navíc. Na poradě před zahájením závodu říkal startér: "Kormidelníci! Tohle je váš závod, užijte si ho!" Tak taky že jo!

Dragonteam Nymburk

 • Martin Drahokoupil: Zrušený závod na 2 km…

DB Tragédky

 • Alena Němcová, Eliška Kadlecová a Kristýna Kolářová: Hlavně emotivně vypjaté rovnání do bloků na dvoustovce v silném bočním větru:). A rozhodně ubytování na koleji, to byl pro všechny z nás asi nejsilnější zážitek.

Mistrovství světa klubových posádek Szeged 2018 - DB Tragedky

ŠK Dračia légia 2012 Trenčín

 • Jiří Hudec: Keď som stál na stupni víťazov jako majster světa :-)

 Mistrovství světa klubových posádek Szeged 2018 – ŠK Dračia Legia Trenčín 2012

Děkuji vám všem za rozhovor a přeji sílu a zdraví do dalších let... nejen na dračích lodích!

Použité fotografie: Archiv  Dragonteam Nymburk, DB Tragédky, ŠK Dračia légia 2012 Trenčín, Dragonclub Brno a Oldies revival Kojetín


Jinde na Dragonboatsport.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI