"

Halový pohár v Brně? Neskutečná atmosféra v duchu fair play!

05. 02. 2019 , aktualizace: 06. 02. 2019 Sdílej na Dragonboatsport.cz

V sobotu 26. ledna 2019 se v Brně konala moravská část halového mistrovství ČR na dračích lodích. Tři desítky posádek bojovaly v Městském plaveckém stadionu za Lužánkami o první body do letošního halového šampionátu.

A že bylo na co koukat!

To, že halové závody táhnou, svědčí i letošní účast posádek. V kategorii MIX, kdy v lodi musí pádlovat z celkového počtu osmi závodníků minimálně dvě ženy, startovalo 23 posádek. V kategorii ŽEN posádek 6.

V 10 hodin dopoledne pořadatelé zahájili 8. ročník Halového poháru a byly odstartovány první souboje ve skupinách. Po základních skupinách A, B, C, D byly posádky dle výsledků rozřazeny do výkonnostních skupin. V kategorii MIX postupovaly dvě nejlepší posádky z každé skupiny do nejprestižnější kategorie PREMIUM SPORT, posádky na 3. a 4. místě do kategorie SPORT a posádky, jež se v základní skupině umístily na 5. a 6. místě, byly zařazeny do kategorie FUN.

V ženské kategorii bojovaly posádky systémem „každý s každým“. O poháry a medaile se pak ve finále utkaly 1. s 2. ze základní skupiny a 3. ze 4. Kdo letos bude mezi ženami poslední, rozhodoval souboj 5. se 6.

V čem byl letošní „halák“, jak se zimnímu závodu mezi draky říká, výjimečný?

Byla to po celý den neskutečná atmosféra v duchu fair play! Do Brna přijely zkušené i méně zkušené posádky. Dorazily také posádky, které halový závod zařadily do svého programu vůbec poprvé. A všechny posádky velmi brzy zjistily, ty zkušenější si to jen připomněly 😉, že voda, která neteče, je zatraceně tvrdou vodou, a proč se halové závody dračích lodí řadí k těm fyzicky nejnáročnějším.

O to více byla cítit jistá soudržnost mezi posádkami. Soupeřům byl po celý den projevován náležitý respekt. Ty nejdelší souboje, tam, kde si posádky musely sáhnout až na dno svých fyzických, často i mentálních, sil, byly po zásluze oceňovány v duchu standing ovation.

Zajímavosti ze závodu:

• Nejkratší souboj mezi EFG Draky a Vodáckým klubem Kvasice z.s. trval přesně 11:20 vteřin, a tak byl překonán loňský nejkratší duel 13 vteřin.
  • Nejdelší letošní souboje dosahovaly časů od 3 do 4 minut.  Dosavadní brněnský rekord, který v roce 2018 trval 5:02:41 min. mezi posádkou AZUMA Dragons a Leviathan Dragons, překonán nebyl… ale o držení tohoto rekordu rozhodně žádná z posádek nestojí!
  • Nejstarším účastníkem závodu byl stejně jako vloni slovenský dragon Jirko Hájek. V roce 2018 reprezentoval Jirko Hájek slovenský dragonboating ve věku 65 let. Letos již ve věku 66 let! Tímto mu posíláme obrovskou poklonu a respekt také z redakce časopisu DragonBoatSport.cz.
  • Vítězem kategorie FUN se stala posádka z Českých Budějovic CB Dragons, ve SPORTU si zlatý pohár odvezli zkušení draci a dračice z LEVIATHAN DRAGONS a ve výkonnostně nejvyšší kategorii PREMIUM SPORT dominovali a nejvíce bodů do druhé části Halového poháru získali EFG Draci. Absolutní top formu v kategorii ŽENY předváděly po celý den ženy z posádky MONDI ŠTĚTÍ a po zásluze se tak staly moravskými šampionkami.
  • Vstupné pro návštěvníky bylo tradičně zdarma.
  • Poprvé v historii Halových pohárů v ČR mohli fanoušci dračích lodí, kteří neměli tu možnost dorazit letos do Brna, sledovat přímý přenos online na youtubovém kanálu TORRSEN SPORTS.

A jak letos viděli brněnský halák samotní závodníci?

„Děkujeme za úžasnou atmosféru závodu halového poháru v Brně a už teď se těšíme na další! “ Posádka Edenred Dragons

„Super atmosféra při Halovém poháru v Brně 2019, skvěle zorganizováno, včetně moderování závodu. Děkujeme“, Pavla

Čest vítězům, sláva poraženým… protože halové závody jsou hodny obého. A pokud jste seděli v lodi, tak to, že jste byli v sobotu na halovém závodě, cítíte minimálně do středy! 😉