"

Ohlédnutí za 5. ročníkem megafun festivalu dračích lodí Slezská Harta

27. 08. 2018 , aktualizace: 29. 08. 2018 Sdílej na Dragonboatsport.cz

Jaká byla Slezská Harta 2018?

Slezská Harta je jeden z několika festivalů dračích lodí, na něž se „stojí fronty“ natěšených posádek, které si chtějí zajistit účast. Letos se kapacita vyšplhala na rekordních 61 posádek... což je ještě o 9 více než v roce 2017! A 60 posádek bude i tzv. stropem pro ročníky následující. O těch mají organizátoři jasno minimálně do roku 2020. A slova hejtmana Moravskoslezského kraje profesora Ivo Vondráka, který letošní závody dračích lodí tradičně zahajoval, to jen potvrdila.

Slezská Harta 2018_Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák

Tréninky, zahájení, letní kino a ... Ivan Mládek!

V pátek se posádky začaly sjíždět na tréninky a v Leskovci nad Moravicí to vypadalo jako o pouti. Aby také ne, doprovodný program byl letos přesně tak pestrý! Po ukončení tréninků v osm večer místostarosta Krnova a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška pozval na hlavní pódium krom pana hejtmana i další důležité osobnosti z řad reprezentantů mikroregionu, starostů, místostarostů a zástupců společnosti Torrsen Sports – ta měla opět pod taktovkou samotné závody dračích lodí. Společně letošní závody na Slezské Hartě zahájili.

Poté si návštěvníci festivalu i samotní závodníci užili pohodu letního kina. Od půl jedenácté pak dostal všechny do varu charismatický Ivan Mládek - vždyť jen málokdo na Hartě neznal hity jako Medvědi nevědí, Rychlík jede do Prahy nebo Jóžina z Bažin.

V sobotu ve finále na 200 m rozhodovaly setiny sekundy

Na sobotní 200metrový závod se dostavilo všech 61 posádek velkých dračích lodí kategorie FUN. Z toho 12 udatně bojovalo o pohár mikroregionu Slezská Harta a 49 o pohár Moravskoslezského kraje. Ve finále poháru Moravskoslezského kraje byly tentokrát úspěšnější o jednu setinu sekundy Mimoni, kteří se stali mistry dvoustovky před Zdravou výživou – Spáči. Bronz vybojovala posádka Květinky.

Slezská Harta 2018_Finále 200 m

Zlato v kategorii mikroregion získala posádka Crossfight z Bruntálu, druzí skončili domácí z Leskovce nad Moravicí a třetí loňští mistři z dvoustovky Stránští bejci.

Kompletní výsledky na 200 m ZDE.

Slezská Harta 2018_Crossfight

Kissačka byla nejlepší

Večerní vyhlášení výsledků pořadatelé obohatili také o vyhlášení „Ceny pro nejlepší masku bubeníka či bubenice“ – třetí místo získal „Děda" z teamu Rázové, druhé místo „Šašek" z posádky Darmožrouti a Top maskou festivalu byla vyhlášena bubenice posádky HO-WA-DA s maskou á la skupina KISS.

Slezská Harta 2018_HO-WA-DA

Dragon party aneb Slovenské Horehronie a český Rock&Roll

Sobotní festivalový večer se nesl v duchu pravé Dragon party. Nejen samotní závodníci a závodnice se přišli pobavit, i mnoho nových návštěvníků si přišlo večer zatancovat a užít si vystoupení atraktivní slovenské zpěvačky Kristíny nebo Rock&Roll Bandu Marcela Woodmana. Komu to nestačilo a byla to v sobotu pro něj ještě „dlouhá noc“, ten si mohl užít karaoke a bavit se dlouho po půlnoci.

44 statečných

Pro samotné závodníky to však znamenalo ráno vstávat a postavit se na start trati dlouhé 1000 m! Ani nedělní deštivé počasí neodradilo 44 posádek, aby se všichni statečně postavili na start a opět zabojovali o poháry mikroregionu i kraje. Odměnou pro všechny bylo slunce, které vyšlo nad přehradou symbolicky při vyhlašování výsledků.

V kategorii mikroregion to byl opět souboj, jak se patří. Rázová team na 1 km získala před domácím Leskovcem bronz, druzí skončili Stránští bejci. Zlato putovalo a nejúspěšnější – dvakrát zlatou – posádkou se stala opět parta Crossfight z Bruntálu.

V kategorii kraj tentokrát nezaspala posádka Zdravá výživa – Spáči a za nejlepší čas dne 5:08,54 získali trofej nejcennější, čímž „vrátili“ Mimoňům porážku ze sobotní dvoustovky. Mimoni skončili na 1 km druzí a bronz putuje do Czechbeast gymu z Opavy.

Dračí lodě Slezská Harta 2018

Všechny odměnilo na nedělní vyhlášení sluníčko

Po deštivém dopoledni vykouklo na poslední rozjížďku sluníčko, a to vydrželo až na vyhlášení. Moderátor Roman Vágner ze společnosti Torrsen Sports a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška opět pozvali na pódium významné osobnosti, které stály za přípravou letošního mega festivalu dračích lodí.

Starosta Kočova Ing. Havlík navíc ocenil za vyjímečný přínos festivalu právě Jana Krkošku a také jednatele společnosti Torrsen Sports Tomáše Blašku. Společně poté předali ceny těm nejlepším posádkám na 1 km a poděkovali sponzorům a dalším partnerům – bez nichž by se letos o dračích lodí na Slezské Hartě nemohlo psát... Mluvit se o nich rozhodně bude ještě velmi, velmi dlouho.